۲۰ تیم حاضر در مرحلهی سوم انتخابی جام جهانی در منطقهی آفریقا، از سوی فیفا اعلام شد.
مرحلهی دوم این رقابتها در 12 گروه 4 تیمی برگزار شده بود و علاوه بر تیمهای سرگروه، 8 تیم از تیمهای دوم هم به مرحلهی سوم صعود کردند:
جدول گروه 1:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
کامرون | 6 | 5 | 1 | 0 | 14 | 2 | 16 |
جزایر قناری | 6 | 3 | 0 | 3 | 7 | 8 | 9 |
تانزانیا | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 6 | 8 |
موریس | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 17 | 1 |
جدول گروه 2:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
گینه | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 5 | 11 |
کنیا | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 5 | 10 |
زیمبابوه | 6 | 1 | 3 | 2 | 4 | 6 | 6 |
نامبیا | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 12 | 6 |
جدول گروه 3:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
بنین | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 8 | 12 |
آنگولا | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 8 | 10 |
اوگاندا | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 9 | 10 |
نیجر | 6 | 1 | 0 | 5 | 5 | 11 | 3 |
جدول گروه 4:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
نیجریه | 6 | 6 | 0 | 0 | 11 | 1 | 18 |
آفریقای جنوبی | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 5 | 7 |
سیرالئون | 6 | 2 | 1 | 3 | 4 | 8 | 7 |
گینه استوایی | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 10 | 3 |
جدول گروه 5:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
غنا | 6 | 4 | 0 | 2 | 11 | 5 | 12 |
گابون | 6 | 4 | 0 | 2 | 8 | 3 | 12 |
لیبی | 6 | 4 | 0 | 2 | 7 | 4 | 12 |
لسوتو | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 16 | 0 |
جدول گروه 6:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
الجزایر | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 4 | 10 |
گامبیا | 6 | 2 | 3 | 1 | 6 | 3 | 9 |
سنگال | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 7 | 9 |
لیبریا | 6 | 0 | 3 | 3 | 4 | 12 | 3 |
جدول گروه 7:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
ساحل عاج | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 2 | 12 |
موزامبیک | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 5 | 8 |
ماداگاسکار | 6 | 1 | 3 | 2 | 2 | 7 | 6 |
بوتسوانا | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 8 | 5 |
جدول گروه 8:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
مراکش | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 5 | 9 |
روآندا | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 3 | 9 |
موریتانی | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 12 | 0 |
اتیوپی | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
جدول گروه 9:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
بورکینافاسو | 6 | 5 | 1 | 0 | 14 | 5 | 16 |
تونس | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 3 | 13 |
بوروندی | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 9 | 6 |
سیشل | 6 | 0 | 0 | 6 | 4 | 17 | 0 |
جدول گروه 10:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
مالی | 6 | 4 | 0 | 2 | 13 | 8 | 12 |
سودان | 6 | 3 | 0 | 3 | 9 | 9 | 9 |
کنگو | 6 | 3 | 0 | 3 | 7 | 8 | 9 |
چاد | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 11 | 6 |
جدول گروه 11:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
زامبیا | 4 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 7 |
توگو | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 3 | 6 |
سوازیلند | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 8 | 4 |
اریتره | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
جدول گروه 12:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
مصر | 6 | 5 | 0 | 1 | 13 | 2 | 15 |
مالاوی | 6 | 4 | 0 | 2 | 14 | 5 | 12 |
کنگو کینشاسا | 6 | 3 | 0 | 3 | 14 | 6 | 9 |
جیبوتی | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 30 | 0 |
مرحلهی سوم با حضور این 20 تیم در 5 گروه 4 تیمی برگزار میشود که در پایان تیمهای شرگروه به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی صعود میکنند.
در روز دهم و اولین روز از دور برگشت انتخابی جام جهانی در منطقهی آمریکای جنوبی (کونمبول) 5 بازی برگزار شد:
بولیوی 2-2 اروگوئه
پاراگوئه 1-0 پرو
شیلی 1-0 آرژانتین
ونزوئلا 3-1 اکوادور
برزیل 0-0 کلمبیا
در چهارمین روز از مرحلهی انتخابی جام جهانی در اروپا هم 22 بازی برگزار شد:
گروه 1:
مالت 0-1 مجارستان
پرتغال 0-0 آلبانی
گروه 2:
لوکزامبورگ 0-0 مولداوی
لاتویا 1-1 اسرائیل
یونان 1-2 سوئیس
گروه 3:
جمهوری چک 1-0 اسلوونی
ایرلند شمالی 4-0 سنمارینو
اسلوواکی 2-1 لهستان
گروه 4:
روسیه 3-0 فنلاند
آلمان 1-0 ولز
گروه 5:
بلژیک 1-2 اسپانیا
استونی 0-0 ترکیه
بوسنی و هرزهگوین 4-1 ارمنستان
گروه 6:
کرواسی 4-0 آندورا
بلاروس 1-3 انگلیس
گروه 7:
لیتوانی 1-0 جزایر فارو
اتریش 1-3 صربستان
گروه 8:
جمهوری ایرلند 1-0 قبرس
گرجستان 0-0 بلغارستان
ایتالیا 2-1 مونتهنگرو
گروه 9:
ایسلند 1-0 مقدونیه
نروژ 0-1 هلند
در روز پنجم مرحلهی سوم انتخابی جام جهانی در آمریکای شمالی، مرکزی و حوزهی دریای کارائیب (کونکاکاف)، صعود چهار پنج تیم از شش تیم حاضر در مرحلهی بعد مشخص شد و در روز آخر این مرحله هم چهرهی آخرین تیم مشخص میشود:
گروه 1:
کوبا 2-1 گواتمالا
ترینیداد و توباگو 2-1 آمریکا
گروه 2:
کانادا 2-2 مکزیک
جامائیکا 1-0 هندوراس
گروه 3:
کاستاریکا 2-0 هائیتی
السالوادور 3- 0 سورینام
جدول گروه 1:
رنک | تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | تفاضل | امتیاز |
1 | آمریکا | 5 | 4 | 0 | 1 | 12 | 3 | 9 | 12 |
2 | ترینیداد و توباگو | 5 | 2 | 2 | 1 | 6 | 6 | 0 | 8 |
3 | گواتمالا | 5 | 1 | 2 | 2 | 6 | 5 | 1 | 5 |
4 | کوبا | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 15 | -10 | 3 |
جدول گروه 2:
رنک | تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | تفاضل | امتیاز |
1 | مکزیک | 5 | 3 | 1 | 1 | 9 | 5 | 4 | 10 |
2 | هندوراس | 5 | 3 | 0 | 2 | 8 | 5 | 3 | 9 |
4 | کانادا | 5 | 1 | 2 | 2 | 6 | 10 | -4 | 5 |
3 | جامائیکا | 5 | 2 | 1 | 2 | 3 | 6 | -3 | 7 |
جدول گروه 3:
رنک | تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | تفاضل | امتیاز |
1 | کاستاریکا | 5 | 5 | 0 | 0 | 17 | 2 | 15 | 15 |
2 | السالوادور | 5 | 3 | 1 | 1 | 10 | 1 | 9 | 10 |
3 | هائینی | 5 | 0 | 3 | 2 | 3 | 12 | -9 | 3 |
4 | سورینام | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 5 | -2 | 1 |
در آخرین روز مرحلهی دوم جام جهانی فوتسال 2008 برزیل، تیم ایران در مقابل ایتالیا به تساوی 5-5 رسید و تنها به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به ایتالیا از صعود به جمع چهار تیم برتر جهان باز ماند:
گروه 5:
برزیل 5-3 اوکراین
ایران 5-5 ایتالیا
گروه 6:
آرژانتین 2-2 روسیه
پاراگوئه 1-4 اسپانیا
برنامهی مرحلهی نیمهنهایی:
روسیه - برزیل
اسپانیا - ایتالیا
جدول گروه 5:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | تفاضل | امتیاز |
برزیل | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | 6 | 9 |
ایتالیا | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 8 | 1 | 4 |
ایران | 3 | 1 | 1 | 1 | 10 | 10 | 0 | 4 |
اوکراین | 3 | 0 | 0 | 3 | 7 | 14 | -7 | 0 |
جدول گروه 6:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | تفاضل | امتیاز |
اسپانیا | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 4 | 7 | 9 |
روسیه | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 11 | -2 | 4 |
آرژانتین | 3 | 0 | 2 | 1 | 6 | 7 | -1 | 2 |
پاراگوئه | 3 | 0 | 1 | 2 | 8 | 12 | -4 | 1 |
دو تیم ایران و کرهی شمالی تا کنون 13 بار رودرروی هم قرار گرفتهاند (با احتساب بازی امروز) که از این تعداد ایران صاحب 10 برد و 3 مساوی شده است و در مقابل این تیم بدون شکست است.
در این بازیها ایران 21 گل زده و فقط 6 گل دریافت کرده است.
انتخابی جام جهانی:
دوره | تاریخ | مرحله | مکان | ایران | کرهی شمالی |
1974 | 4/5/1973 | اول | تهران | 0 | 0 |
1974 | 11/5/1973 | اول | تهران | 2 | 1 |
1994 | 25/10/1993 | نهایی | دوحه | 2 | 1 |
2006 | 30/3/2005 | سوم | پیونگیانگ | 2 | 0 |
2006 | 3/6/2005 | سوم | تهران | 1 | 0 |
جام ملتهای آسیا:
دوره | تاریخ | مرحله | مکان | ایران | کرهی شمالی |
1980 | 21/9/1980 | اول | کویت | 3 | 2 |
1980 | 30/9/1980 | دوم | کویت | 3 | 0 |
1992 | 30/10/1992 | گروهی | هیروشیما | 2 | 0 |
انتخابی جام ملتهای آسیا:
دوره | تاریخ | مرحله | مکان | ایران | کرهی شمالی |
1988 | 2/6/1988 | مقدماتی | کاتماندو | 0 | 0 |
2004 | 27/10/2003 | - | پیونگیانگ | 3 | 1 |
دوستانه: (بازیهای سال 1990 در چارچوب بازیهای آسیایی بود که در سایت فیفا دوستانه نوشته شده بود)
دوره | تاریخ | مرحله | مکان | ایران | کرهی شمالی |
1985 | 5/2/1985 | - | مشهد | 1 | 0 |
1990 | 28/9/1990 | گروهی | پکن | 2 | 1 |
1990 | 6/10/1990 | فینال | پکن | 0 (پنالتی: 4) | 0 (پنالتی: 1) |