مرحلهی گروهی مسابقات انتخابی جام جهانی در منطقهی اروپا شب گذشته به پایان رسید:
گروه 1:
دانمارک 0-1 مجارستان
پرتغال 4-0 مالت
سوئد 4-1 آلبانی
گروه 2:
سوئیس 0-0 اسرائیل
یونان 2-1 لوکزامبورگ
لاتویا 3-2 مولداوی
گروه 3:
جمهوری چک 0-0 ایرلند شمالی
لهستان 0-1 اسلوواکی
سنمارینو 0-3 اسلوونی
گروه 4:
آذربایجان 1-1 روسیه
آلمان 1-1 فنلاند
لیختناشتاین 0-2 ولز
گروه 5:
استونی 2-0 بلژیک
ترکیه 2-0 ارمنستان
بوسنی و هرزهگوین 2-5 اسپانیا
گروه 6:
آندورا 0-6 اوکراین
انگلیس 3-0 بلاروس
قزاقستان 1-2 کرواسی
گروه 7:
رومانی 3-1 جزایر فارو
لیتوانی 2-1 صربستان
فرانسه 3-1 اتریش
گروه 8:
ایرلند 0-0 مونتهنگرو
ایتالیا 3-2 قبرس
بلغارستان 6-2 گرجستان
جدولها در ادامه...
ادامه مطلب ...سختترین صعود به جام جهانی در منطقهی آفریقاست. جایی که از بین 52 تیم تنها 5 تیم برای حضور در جام جهانی انتخاب میشوند.
همانور که میدانید، از 52 تیم در مرحلهی اول 4 تیم حذف شدند و 48 تیم در 12 گروه تقسیمبندی شدند که علاوه بر سرگروهها 8 تیم از بین تیمهای دوم نیز به مرحلهی بعد صعود کردند.
مرحلهی سوم با حضور 20 تیم در 5 گروه برگزار میشود که در پایان فقط سرگروهها میتوانند در جام جهانی شرکت کنند.
نتایج روز پنجم مرحلهی سوم:
گروه 1:
کامرون 3-0 توگو
گابون 3-1 مراکش
کامرون با 10 و گابون با 9 امتیاز شانس صعود دارند.
گروه 2:
نیجریه 1-0 موزامبیک
تونس 1-0 کنیا
تونس با 11 و نیجریه با 9 امتیاز شانس صعود دارند.
گروه 3:
زامبیا 0-1 مصر
الجزایر 3-1 روآندا
الجزایر با 13 و مصر با 10 امتیاز شانس صعود دارند.
گروه 4:
بنین 1-0 غنا
مالی 1-0 سودان
از این گروه غنا صعود کرده است.
گروه 5:
مالاوی 1-1 ساحل عاج
گینه 1-2 بورکینافاسو
از این گروه ساحل عاج صعود کرده است.
تاکنون حضور 19 تیم از 32 تیم حاضر در جام جهانی 2010 قطعی شده است و تنها 13 تیم دیگر میتوانند به این تورنمنت وارد شوند. این 13 تیم از بین ؟ تیم انتخاب خواهند شد.
آمریکای جنوبی:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | تفاضل | امتیاز | |
1 | برزیل | 17 | 9 | 6 | 2 | 32 | 9 | 23 | 33 |
2 | پاراگوئه | 17 | 10 | 3 | 4 | 22 | 13 | 9 | 33 |
3 | شیلی | 17 | 9 | 3 | 5 | 27 | 20 | 7 | 30 |
4 | آرژانتین | 17 | 7 | 4 | 6 | 20 | 19 | 1 | 25 |
5 | اروگوئه | 17 | 6 | 6 | 5 | 26 | 18 | 8 | 24 |
6 | اکوادور | 17 | 6 | 5 | 6 | 21 | 23 | -2 | 23 |
7 | ونزوئلا | 17 | 6 | 3 | 8 | 22 | 27 | -5 | 21 |
8 | کلمبیا | 17 | 5 | 5 | 7 | 10 | 14 | -4 | 20 |
9 | بولیوی | 17 | 4 | 3 | 10 | 20 | 34 | -14 | 15 |
10 | پرو | 17 | 2 | 4 | 11 | 9 | 32 | -23 | 10 |
با توجه به سهمیهی 4.5 این منطقه، از جدول فوق برمیآید که از بین تیمهای آرژانتین، اروگوئه، اکوادور و ونزوئلا یک تیم به طور مستقیم صعود خواهد کرد و تیم دیگر راهی پلیآف خواهد شد. حال آنکه شانس ونزوئلا حتی برای پلیآف بسیار اندک است.
کونکاکاف:
با توجه به سهمیهی 3.5 این منطقه و صعود آمریکا و مکزیک، از بین تیمهای کاستاریکا با 15 و هندوراس با 13 امتیاز یک تیم به طور مستقیم صعود میکند و تیم دیگر باید در مرحلهی پلیآف به مصاف تیم پنجم آمریکای جنوبی برود.
آسیا/اقیانوسیه:
50٪ بحرین 50٪ نیوزلند... همه چیز در ظاهر برابر است. اما بازی برگشت در نیوزلند برگزار میشود. این را نیز باید در نظر داشت که بحرین در پلیآف آسیا نیز بازی رفت را بدون گل مساوی کرد ولی با تساوی 2-2 در بازی برگشت مقابل عربستان توانست به پلیآف راه یابد.
اروپا:
در پستهای قبلی بررسی شد.
آفریقا:
در پست بعدی بررسی خواهد شد...
مسابقات انتخابی جام جهانی در سایر مناطق نیز روزهای پایانی خود را سپری میکند:
آمریکای جنوبی
کلمبیا ۲-۴ شیلی
اکوادور ۱-۲ اروگوئه
ونزوئلا ۱-۲ پاراگوئه
آرژانتین ۲-۱ پرو
بولیوی ۲-۱ برزیل
آمریکای شمالی،مرکزی و حوزهی کارائیب
مکزیک 4-1 السالوادور
کاستاریکا 4-0 ترینیداد و توباگو
هندوراس 2-3 آمریکا
پلیآف آسیا/اقیانوسیه
بحرین 0-0 نیوزلند (بازی برگشت: 22/8/1388)
جدول ردهبندی منطقهی کونکاکاف:
رنک | تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | تفاضل | امتیاز |
1 | آمریکا | 9 | 6 | 1 | 2 | 14 | 9 | 5 | 19 |
2 | مکزیک | 9 | 6 | 0 | 3 | 12 | 9 | 3 | 18 |
3 | کاستاریکا | 9 | 5 | 0 | 4 | 9 | 13 | -4 | 15 |
4 | هندوراس | 9 | 4 | 1 | 4 | 14 | 8 | 6 | 13 |
5 | السالوادور | 9 | 2 | 2 | 5 | 8 | 10 | -2 | 8 |
6 | ترینیداد و توباگو | 9 | 1 | 2 | 6 | 8 | 16 | -8 | 5 |
در یک روز مانده به روز پایانی رقابتهای انتخابی جام جهانی در منطقهی اروپا، 4 تیم دیگر صعود خود را به جام جهانی قطعی کردند و به همراه 3 تیمی که از قبل صعودشان مسجل شده بود، آمادهی سفر شدند.
تیمهای آلمان، دانمارک، ایتالیا و صربستان به همراه هلند، انگلیس، اسپانیا صعودشان به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی مسجل شده است.
گروه 1:
پرتغال 3-0 مجارستان
دانمارک 1-0 سوئد
گروه 2:
یونان 5-2 لاتویا
اسرائیل 3-1 مولداوی
لوکزامبورگ 0-3 سوئیس
گروه 3:
جمهوری چک 2-0 لهستان
اسلوواکی 0-2 اسلوونی
گروه 4:
فنلاند 2-1 ولز
روسیه 0-1 آلمان
لیختناشتاین 0-2 آذربایجان
گروه 5:
استونی 0-2 بوسنی و هرزهگوین
بلژیک 2-0 ترکیه
ارمنستان 1-2 اسپانیا
گروه 6:
بلاروس 4-0 قزاقستان
اوکراین 1-0 انگلیس
گروه 7:
اتریش 2-1 لیتوانی
صربستان 5-0 رومانی
فرانسه 5-0 جزایر فارو
گروه 8:
مونتهنگرو 2-1 گرجستان
قبرس 4-1 بلغارستان
ایرلند 2-2 ایتالیا
جدولها و .. در ادامه...
ادامه مطلب ...مسابقات انتخابی جام جهانی در مناطق مختلف به مراحل پایانی خود نزدیک شده است و قطعاً در بازیهای امروز تکلیف چند تیم صعودکنندهی دیگر مشخص خواهد شد.
برنامهی بازیها به شرح زیر است:
اروپا:
گروه 1:
پرتغال - مجارستان
دانمارک - سوئد
گروه 2:
یونان - لاتویا
اسرائیل - مولداوی
لوکزامبورگ - سوئیس
گروه 3:
جمهوری چک - لهستان
اسلوواکی - اسلوونی
گروه 4:
فنلاند - ولز
روسیه - آلمان
لیختناشتاین - آذربایجان
گروه 5:
استونی - بوسنی و هرزهگوین
بلژیک - ترکیه
ارمنستان - اسپانیا
گروه 6:
بلاروس - قزاقستان
اوکراین - انگلیس
گروه 7:
اتریش - لیتوانی
صربستان - رومانی
فرانسه - جزایر فارو
گروه 8:
مونتهنگرو - گرجستان
قبرس - بلغارستان
ایرلند - ایتالیا
آمریکای جنوبی
کلمبیا - شیلی
اکوادور - اروگوئه
ونزوئلا - پاراگوئه
آرژانتین - پرو
بولیوی - برزیل
آمریکای شمالی،مرکزی و حوزهی کارائیب
مکزیک - السالوادور
کاستاریکا - ترینیداد و توباگو
هندوراس - آمریکا
آفریقا
گروه 1:
گابون - مراکش
کامرون - توگو
گروه 2:
نیجریه - موزامبیک
تونس - کنیا
گروه 3:
زامبیا - مصر
الجزایر - روآندا
گروه 4:
مالی - سودان
بنین - غنا
گروه 5:
گینه - بورکینافاسو
مالاوی - ساحل عاج
پلیآف آسیا/اقیانوسیه
بحرین - نیوزلند