مسابقات انتخابی جام جهانی در منطقهی آمریکای شمالی و جنوبی نیز روز شنبه و یکشنبه برگزار شد:
آمریکای جنوبی:
بولیوی 3-0 پرو
آرژانتین 2-1 اروگوئه
کلمبیا 0-1 پاراگوئه
ونزوئلا 0-4 برزیل
اکوادور 1-0 شیلی
آمریکای شمالی
آمریکای شمالی:
گروه 1:
آمریکا 6-1 کوبا
گواتمالا 0-0 ترینیداد و توباگو
گروه 2:
هندوراس 3-1 کانادا
جامائیکا 1-0 مکزیک
گروه 3:
سورینام 1-4 کاستاریکا
هائیتی 0-0 السالوادور
روز سوم مسابقات انتخابی جام جهانی روز شنبه در منطقهی اروپا برگزار شد:
گروه 1:
مجارستان 2-0آلبانی
دانمارک 3-0 مالت
سوئد 0-0 پرتغال
گروه 2:
لوکزامبورگ 1-3 اسرائیل
سوئیس 2-1 لاتویا
یونان 3-0 مولداوی
گروه 3:
لهستان 2-1 جمهوری چک
سنمارینو 1-3 اسلوواکی
اسلوونی 2-0 ایرلند شمالی
گروه 4:
آلمان 2-1 روسیه
فنلاند 1-0 آذربایجان
ولز 2-0 لیختناشتاین
گروه 5:
ترکیه 2-1 بوسنی و هرزهگوین
استونی 0-3 اسپانیا
بلژیک 2-0 ارمنستان
گروه 6:
انگلیس 5-1 قزاقستان
اوکراین 0-0 کرواسی
گروه 7:
رومانی 2-2 فرانسه
جزایر فارو 1-1 اتریش
صربستان 3-0 لیتوانی
گروه 8:
گرجستان 1-1 قبرس
بلغارستان 0-0 ایتالیا
گروه 9:
اسکاتلند 0-0 نروژ
هلند 2-0 ایسلند
فیفا عضویت کشور اتیوپی را در این فدراسیون به حالت تعلیق درآورد و تیم ملی فوتبال این کشور از ادامهی حضور در رقابتهای انتخابی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی منع کرد.
پس از عدم موفقیت اتیوپی در همکاری با کنفدراسیون فوتبال آفریقا (CAF) و جلب نظر فیفا این رأی از سوی فدراسیون بینالمللی فوتبال صادر شد.
اتیوپی به خاطر دخالت دولت در امور فوتبال این کشور با این جریمهی سنگین روبهرو شده است.
این تیم در مرحلهی انتخابی جام جهانی تاکنون 4 بازی انجام داده بود و 2 پیروزی و 2 شکست حاصل کارش بود و در ردهی سوم گروه هشتم منطقهی آفریقا قرار داشت:
جدول ردهبندی گروه 8 پیش از حذف اتیوپی:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
روآندا | 5 | 4 | 0 | 1 | 9 | 4 | 12 |
مراکش | 4 | 3 | 0 | 1 | 10 | 4 | 9 |
اتیوپی | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 6 | 6 |
موریتانی | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 15 | 0 |
جدول ردهبندی گروه 8 پس از حذف اتیوپی:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز |
روآندا | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 3 | 9 |
مراکش | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | 6 |
موریتانی | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | 0 |
اتیوپی | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
تیم ملی فوتبال انگلیس با شکست سنگین 4-1 در خانهی کرواسی انتقام خود را از این تیم که با دو پیروزی رفت و برگشت مانع حضور انگلیس در یورو 2008 شده بود، گرفت.
نتایج سایر دیدارها:
گروه اول
سوئد 2-1 مجارستان
پرتغال 2-3 دانمارک
آلبانی 3-0 مالت
گروه دوم
سوئیس 1-2 لوکزامبورگ
مولداوی 1-2 اسرائیل
لاتویا 0-2 یونان
گروه سوم
اسلوونی 2-1 اسلوواکی
سنمارینو 0-2 لهستان
ایرلند شمالی 0-0 جمهوری چک
گروه چهارم
روسیه 2-1 ولز
آذربایجان 0-0 لیختناشتاین
فنلاند 3-3 آلمان
گروه پنجم
بوسنی و هرزگوین 7-0 استونی
اسپانیا 4-0 ارمنستان
ترکیه 1-1 بلژیک
گروه ششم
آندورا 1-3 بلاروس
کرواسی 1-4 انگلیس
قزاقستان 1-3 اوکراین
گروه هفتم
فرانسه 2-1 صربستان
لیتوانی 2-0 اتریش
جزایر فارو 0-1 رومانی
گروه هشتم
ایتالیا 2-0 گرجستان
مونتهنگرو 0-0 جمهوری ایرلند
گروه نهم
مقدونیه 1-2 هلند
ایسلند 1-2 اسکاتلند
جدولها در ادامه...
ادامه مطلب ...در روز هشتم مسابقات انتخابی جام جهانی در کونمبول (آمریکای جنوبی) که به شکل لیگ برگزار میشود، برزیل و آرژانتین در برابر حریفان متوقف شدند و پیروز پاراگوئه منجر به شکلگیری اختلاف ؟ امتیازی میان این تیم و تیم دوم (یعنی برزیل) شد.
پاراگوئه ۲-۰ ونزوئلا (9/9/2008)
اروگوئه 0-0 اکوادور
شیلی 4-0 کلمبیا
برزیل 0-0 بولیوی
پرو 1-1 آرژانتین
جدول ردهبندی:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | تفاضل | امتیاز | |
1 | پاراگوئه | 8 | 5 | 2 | 1 | 16 | 6 | 10+ | 17 |
2 | برزیل | 8 | 3 | 4 | 1 | 11 | 4 | 7+ | 13 |
3 | آرژانتین | 8 | 3 | 4 | 1 | 11 | 5 | 6+ | 13 |
4 | شیلی | 8 | 4 | 1 | 3 | 13 | 12 | 1+ | 13 |
5 | اروگوئه | 8 | 3 | 3 | 2 | 16 | 6 | 10+ | 12 |
6 | کلمبیا | 8 | 2 | 4 | 2 | 4 | 7 | 3- | 10 |
7 | اکوادور | 8 | 2 | 3 | 3 | 10 | 14 | 4- | 9 |
8 | ونزوئلا | 8 | 2 | 1 | 5 | 9 | 13 | 4- | 7 |
9 | پرو | 8 | 1 | 4 | 3 | 5 | 16 | 11- | 7 |
10 | بولیوی | 8 | 1 | 2 | 5 | 8 | 20 | 12- | 5 |
در سومین روز از مرحلهی سوم مسابقات انتخابی جام جهانی در کونکاکاف (آمریکای شمالی، مرکزی و حوزهی دریای کارائیب) تیمهای آمریکا، مکزیک و کاستاریکا سومین پیروزی پیاپی خود را در گروههای سهگانه جشن گرفتند:
گروه اول
گواتمالا 4-1 کوبا
آمریکا 3-0 ترینیداد و توباگو
گروه دوم
مکزیک 2-1 کانادا
هندوراس 2-0 جامائیکا
گروه سوم
سورینام 0-2 السالوادور
هائیتی 1-3 کاستاریکا
جدول ردهبندی گروه 1:
رنک | تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | تفاضل | امتیاز |
1 | آمریکا | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 0 | 5 | 9 |
2 | گواتمالا | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | 2 | 4 |
2 | ترینیداد و توباگو | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 |
4 | کوبا | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 8 | -6 | 0 |
جدول ردهبندی گروه 2:
رنک | تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | تفاضل | امتیاز |
1 | مکزیک | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | 5 | 9 |
2 | هندوراس | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | 2 | 6 |
3 | کانادا | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 4 |
4 | جامائیکا | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 |
جدول ردهبندی گروه 3:
رنک | تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | تفاضل | امتیاز |
1 | کاستاریکا | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 1 | 10 | 9 |
2 | السالوادور | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 1 | 6 | 6 |
3 | سورینام | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 |
3 | هائینی | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 10 | -7 | 1 |