لیگ دسته یک باشگاههای کشور هفتههای پایانی خود را پشت سر میگذارد و تاکنون صعود یک تیم به لیگ برتر و سقوط دو تیم به لیگ دسته دو مسجل شده است.
شش تیم دیگر، همچنان شانس صعود به لیگ برتر را دارند و 12 تیم نیز خطر سقوط را حس میکنند.
در این بین فقط 7 تیم خیالشان از دو بابت (صعود و سقوط) آسوده است.
گروه 1:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز | |
1 | شهرداری تبریز | 24 | 16 | 8 | 0 | 41 | 11 | 56 |
2 | صنعت نفت آبادان | 24 | 13 | 4 | 7 | 36 | 24 | 43 |
3 | تریبت بدنی یزد | 24 | 11 | 7 | 6 | 25 | 16 | 40 |
4 | اتکا گرگان | 24 | 9 | 9 | 6 | 19 | 18 | 36 |
5 | سپاهان نوین اصفهان | 24 | 10 | 5 | 9 | 36 | 28 | 35 |
6 | مس رفسنجان | 24 | 8 | 10 | 6 | 25 | 19 | 34 |
7 | کاوه تهران | 24 | 9 | 7 | 8 | 26 | 25 | 34 |
8 | پیام مشهد | 24 | 9 | 6 | 9 | 29 | 31 | 33 |
9 | شهرداری بندرعبّاس | 24 | 7 | 9 | 8 | 24 | 24 | 30 |
10 | ایرانجوان بوشهر | 24 | 7 | 8 | 9 | 26 | 30 | 29 |
11 | داماش ایرانیان | 24 | 6 | 8 | 10 | 21 | 28 | 26 |
12 | شموشک نوشهر | 24 | 6 | 7 | 11 | 25 | 32 | 25 |
13 | پیام مخابرات شیراز | 24 | 6 | 7 | 11 | 21 | 29 | 25 |
14 | شاهین اهواز | 24 | 1 | 5 | 18 | 10 | 49 | 8 |
همان طور که ملاحظه میکنید، تیم شهرداری تبریز با انجام 24 بازی، صعود خود را به لیگ برتر مسجل کرده است.
اما رقابت برای قرار گرفتن در جایگاه دوم بین دو تیم صنعت نفت آبادان و تربیت یزد به شدت بالاست و دیدار رودرروی این دو تیم در هفتهی پایانی، از جذابترین دیدارهای این فصل خواهد بود.
صنعت نفت، با پیروزی برابر تربیت، با هر نتیجهای که در هفتهی بیست و پنجم به دست آورد، به عنوان دومی گروه دست خواهد یافت. در غیر این صورت، شرایط به گونهای دیگر رقم خواهد خورد.
بازیهای هفتهی بیست و پنجم این دو تیم اینگونه است:
تربیت یزد - ایرانجوان بوشهر
اتکا گرگان - صنعت نفت آبادان
به نظر میرسد که کار تربیت در هفتهی 25 سادهتر است. اما باید دید...
با نگاهی به برنامهی بازیها شرایط سقوط را نیز متوجه خواهید شد:
هفتهی بیست و پنجم:
مس رفسنجان - پیام مشهد
داماش لرستان - شموشک نوشهر
سپاهان نوین اصفهان - کاوه تهران
شاهین اهواز - شهرداری بندرعباس
پیام شیراز - شهرداری تبریز
تربیت یزد - ایرانجوان بوشهر
اتکا گرگان - صنعت نفت آبادان
هفتهی بیست و ششم:شموشک نوشهر - مس رفسنجان
پیام مشهد - سپاهان نوین اصفهان
شهرداری بندرعباس - داماش لرستان
کاوه تهران - پیام شیراز
ایرانجوان بوشهر - شاهین اهواز
شهرداری تبریز - اتکا گرگان
صنعت نفت آبادان - تربیت یزد
گروه 2:
تیم | بازی | برد | مساوی | باخت | زده | خورده | امتیاز | |
1 | نفت تهران | 24 | 12 | 9 | 3 | 30 | 15 | 45 |
2 | داماش گیلان | 24 | 12 | 6 | 6 | 33 | 25 | 42 |
3 | برق شیراز | 24 | 12 | 6 | 6 | 30 | 23 | 42 |
4 | آلومینیوم هرمزگان | 24 | 9 | 10 | 5 | 30 | 31 | 37 |
5 | شیرین فراز کرمانشاه | 24 | 9 | 8 | 7 | 29 | 25 | 35 |
6 | نسّاجی مازندران | 24 | 8 | 9 | 7 | 27 | 23 | 33 |
7 | مهرکام پارس تهران | 24 | 9 | 5 | 10 | 21 | 23 | 32 |
8 | مس سرچشمه | 24 | 7 | 10 | 7 | 27 | 24 | 31 |
9 | فولاد گستر تبریز | 24 | 8 | 7 | 9 | 32 | 33 | 31 |
10 | شن سا اراک | 24 | 7 | 8 | 9 | 24 | 25 | 29 |
11 | گل گهر سیرجان | 24 | 7 | 6 | 11 | 27 | 31 | 27 |
12 | پتروشیمی تبریز | 24 | 6 | 8 | 10 | 22 | 28 | 26 |
13 | فولاد نوین اهواز | 24 | 7 | 5 | 12 | 22 | 33 | 26 |
14 | کوثر لرستان | 24 | 3 | 7 | 14 | 21 | 36 | 16 |
در این گروه همانطور که میبینید رقابت صعود بسیار پیچیده شده است.
تیم نفت تهران از دیگر رقبا پیشی گرفته است و تیمهای داماش و برق نیز به شدت برای صعود میجنگند. تیم آلومینیوم هرمزگان نیز شانس بسیار کمی برای صعود دارد و در صورتی که هر یک از تیمهای داماش و برق 3 امتیاز کسب کنند، شانس صعود به پلیآف را نیز از دست میدهد.
اما دیدارهای سه تیم اول نیز آنچنان سخت نیست.
با نگاهی به برنامهی بازیها، همه چیز دستتان میآید:
هفتهی بیست و پنجم:
آلومینیوم هرمزگان - پتروشیمی تبریز
برق شیراز - گسترش فولاد تبریز
گلگهر سیرجان - کوثر لرستان
نفت تهران - شنسا اراک
مس سرچشمه - مهرکام پارس تهران
نساجی مازندران - شیرینفراز کرمانشاه
داماش گیلان - فولاد نوین اهواز
هفتهی بیست و ششم:
گسترش فولاد تبریز - آلومینیوم هرمزگان
پتروشیمی تبریز - گلگهر سیرجان
شنسا اراک - برق شیراز
کوثر لرستان - مس سرچشمه
شیرینفراز کرمانشاه - نفت تهران
مهرکام پارس تهران - داماش گیلان
فولاد نوین اهواز - نساجی مازندران
نتایج هفتهی بیست و چهارم لیگ دسته یک باشگاههای کشور - جام آزادگان:
گروه الف
1-161* داماش لرستان ۱-۲ مس رفسنجان
1-162*کاوه تهران 4-2 پیام مشهد
1-163* شموشک نوشهر 4-1 شاهین اهواز
1-164* شهرداری تبریز 1-0 سپاهان نوین اصفهان
1-165* شهرداری بندرعباس 1-1 تربیت یزد
1-166* صنعت نفت آبادان 4-1 پیام شیراز
1-167* ایرانجوان بوشهر 1-2 اتکا گرگان
گروه ب
۲-۱۶۱* برق شیراز 3-1 آلومینیوم هرمزگان
2-162* کوثر لرستان 2-3 پتروشیمی تبریز
2-163* گسترش فولاد تبریز 0-1 نفت تهران
2-164* مهرکام پارس تهران 2-0 گل گهر سیرجان
2-165* شنسا اراک 2-1 نساجی مازندران
2-166* فولاد نوین اهواز 2-1 مس سرچشمه
2-167* شیرین فراز کرمانشاه 1-0 داماش گیلان
جدولها در ادامه...
ادامه مطلب ...گروه 1
آفریقای جنوبی 1-1 مکزیک
اروگوئه 0-0 فرانسه
گروه 2
آرژانتین 1-0 نیجریه
کرهی جنوبی 2-0 یونان
گروه 3
انگلیس 1-1 آمریکا
الجزایر 0-1 اسلوونی
گروه 4
آلمان 4-0 استرالیا
صربستان 0-1 غنا
گروه 5
هلند 2-0 دانمارک
ژاپن 1-0 کامرون
گروه 6
ایتالیا 1-1 پاراگوئه
نیوزلند 1-1 اسلوواکی
گروه 7
برزیل 2-1 کرهی شمالی
ساحل عاج 0-0 پرتغال
گروه 8
اسپانیا 0-1 سوئیس
هندوراس 0-1 شیلی
نتایج هفتهی بیست و سوم لیگ دسته یک باشگاههای کشور - جام آزادگان:
گروه الف
1-154* مس رفسنجان 1-1 کاوه تهران
1-155* شاهین اهواز 1-3 داماش لرستان
1-156* پیام مشهد 0-2 شهرداری تبریز
1-157* تربیت یزد 2-1 شموشک نوشهر
1-158* سپاهان نوین اصفهان 2-1 صنعت نفت آبادان
1-159* اتکا گرگان 0-0 شهرداری بندرعباس
1-160* پیام شیراز 1-0 ایرانجوان بوشهر
گروه ب
2-154* آلومینیوم هرمزگان 2-1 کوثر لرستان
2-155* نفت تهران 1-0 برق شیراز
2-156* پتروشیمی تبریز 0-0 مهرکام پارس تهران
2-157* نساجی مازندران 1-3 گسترش فولاد تبریز
2-158* گل گهر سیرجان 4-1 فولاد نوین اهواز
2-159* داماش گیلان 1-0 شن سا اراک
2-160* مس سرچشمه 3-1 شیرین فراز کرمانشاه
جدولها در ادامه...
نام: لیگ دسته دو باشگاههای ایران
فصل: 138۹-۱۳۸۸
تاریخ آغاز:
مرحلهی اول: چهارشنبه 6/8/۱۳۸8
مرحلهی دوم: جمعه 26/1/1389
مرحلهی سوم: جمعه 7/3/1389
بازیهای پلیآف: دوشنبه 23/1/1389
اولین بازی: چهارشنبه 6/8/۱۳۸8
تاریخ پایان:
مرحلهی اول: شنبه 22/12/۱۳۸8
مرحلهی دوم: پنجشنبه 30/2/1389
مرحلهی سوم: پنجشنبه 13/3/1389
بازیهای پلیآف: دوشنبه 30/1/1389
آخرین بازی: پنجشنبه 13/3/1389
مدت برگزاری:
مرحلهی اول: 136 روز
مرحلهی دوم: 36 روز
مرحلهی سوم: 7 روز
بازیهای پلیآف: 8 روز
جمعاً: 219 روز
تعداد تیمها: 36 تیم
طرز برگزاری:در مرحلهی اول 36 تیم در 4 گروه 9 تیمی تقسیم شدند که پس از پایان بازیهای گروهی مرحلهی اول، تیمهای اول و دوم هر گروه به مرحلهی دوم صعود کردند و تیمهای هشتم و نهم هر گروه نیز به طور مستقیم به لیگ دسته سه سقوط کردند؛ از بین تیمهای هفتم چهار گروه با انجام دو بازی حذفی، دو تیم دیگر به دسته سه سقوط کرده و دو تیم برنده ابقا شدند. (جمعاً 10 تیم سقوط کردند)
8 تیم صعودکننده به مرحلهی دوم نیز در دو گروه 4 تیمی تقسیم شدند که پس از پایان بازیهای دورهای تیمهای اول و دوم هر گروه (جمعاً 4 تیم) به طور مستقیم به لیگ دسته یک صعود و همچنین مرحلهی سوم صعود کردند.
در مرحلهی سوم، تیمهای دوم دو گروه، بازی ردهبندی و تیمهای اول، فینال را برگزار کردند. (هر دو بازی به شکل رفت و برگشت)
تعداد بازیهای تنظیم شده: 320 بازی
تعداد گلهای به ثمر رسیده: ۷۶۵ گل
میانگین گل برای هر بازی: ۲.۳۹ گل برای هر بازی
پر گلترین بازی: شهرداری لنگرود 7-2 نفت و گاز گچساران (هفتهی ششم مرحلهی اول؛ گروه 2)
بهترین برد:
شهرداری انزلی 0-6 نفت اهواز (هفتهی ششم مرحلهی دوم؛ گروه 1)
ماشینسازی تبریز 5-0 پالایش گاز ایلام (هفتهی دهم مرحلهی اول؛ گروه 1)
مقاومت تهران 5-0 گلچین رباط کریم (هفتهی یازدهم مرحلهی اول؛ گروه 1)
سپیدرود رشت 5-0 هپکو اراک (هفتهی یازدهم مرحلهی اول؛ گروه 1)
شهرداری لنگرود 7-2 نفت و گاز گچساران (هفتهی ششم مرحلهی اول؛ گروه 2)
سایپا شمال مازندران 5-0 صنعت نفت نوین آبادان (هفتهی هشتم مرحلهی اول؛ گروه 3)
* قطعا بازی اول بهترین برد محسوب میشود؛ اما برای مشخص شدن بهترین برد در مرحلهی اول سایر بازیها را نیز لیست کردیم.
بهترین گلزن (ها):؟
بهترین تیم شهرستانی: سپیدرود رشت (قهرمان) - نفت اهواز (نایبقهرمان)
تیمهای سقوط کننده به دستهی پایینتر: آریا سپاهان قم - هپکو اراک - پرسپولیس زاهدان - پرسپولیس بجنورد - آرد گلستان - شهرداری ماهشهر - خیبر بوژان لرستان - افتخار بیرجند - آرمین تهران - پالایش گاز ایلام
تیمهای صعود کننده به دستهی بالاتر: سپیدرود رشت - نفت اهواز - شهرداری یاسوج - فولاد یزد
تیمهای صعود کننده به لیگ دسته یک باشگاههای کشور فصل 90-1389، برای تعیین ردههای اول تا چهارم لیگ دسته دو با انجام بازیهای رفت و برگشتی، به کار خود در این فصل پایان دادند.
نتایج کامل مرحلهی سوم و پایانی لیگ دسته دو فصل 89-1388 به این شرح است:
ردهبندی
دور رفت (7/3/1389)
شهرداری یاسوج 5-2 فولاد یزد
دور برگشت (13/3/1389)
فولاد یزد 2-1 شهرداری یاسوج
مجموع: شهرداری یاسوج 6-4 فولاد یزد
فینال
دور رفت (7/3/1389)
نفت اهواز 1-0 سپیدرود رشت
دور برگشت (13/3/1389)
سپیدرود رشت 1-0 نفت اهواز (پنالتی: سپیدرود 4-3 نفت)
مجموع: سپیدرود رشت 1-1 نفت اهواز (پنالتی: سپیدرود رشت 4-3 نفت اهواز)
تیمهای اول تا چهارم:
قهرمان: سپیدرود رشت
نایبقهرمان: نفت اهواز
سوم: شهرداری یاسوج
چهارم: فولاد یزد